Darłowo ma bogatą historię. To właśnie tutaj urodził się i spędził ostatnie lata swojego życia król Danii, Szwecji i Norwegii – Eryk Pomorski, zwany też Ostatnim Wikingiem Bałtyku. Darłowo, jako jedyne z miast nadmorskich może pochwalić się gotyckim Zamkiem Książąt Pomorskich. To prawdopodobnie w tym zamku Eryk Pomorski ukrył swój wielki skarb, który gromadził łupiąc pływające po Bałtyku statki handlowe. Po jego komnatach nocami wędruje duch księżnej Zofii zwanej przez Darłowiaków Białą Damą. W średniowiecznym Kościele Mariackim do dziś można zobaczyć sarkofag skrywający szczątki wielkiego króla Eryka I Pomorskiego, który na przełomie XIV i XV wieku władał całą północną Europą. Kilkaset lat później w XIX wieku, w nadmorskim Darłówku wakacje spędził niemiecki cesarz – Wilhelm I. Pobyt w Domu Zdrojowym „Friedrichsbad” (dzisiejszy hotel Apollo) tak się cesarzowi spodobał, że przez następne lata przyjeżdżał tu jeszcze kilka razy. Za oficjalnego założyciela kurortu oraz odkrywcę walorów tutejszego klimatu uznaje się Jerzego Büttnera, który w roku 1814 założył po wschodniej stronie portu jedno z najstarszych, polskich kąpielisk morskich.
Dzisiaj Darłówko, będące nadmorską dzielnicą Darłowa – szczyci się unikalnym mikroklimatem, z dużą zawartością leczniczego jodu, szerokimi, piaszczystymi plażami oraz urokliwym portem, w którym harmonijnie rozwija się rybołówstwo i takie funkcje turystyczne jak: wędkarstwo, żeglarstwo i wodna turystyka aktywna.
Spacerując po Darłowie warto zatrzymać się przy wielu ciekawych zabytkach, wśród których uwadze polecamy: Kościół Mariacki, bazylika mniejsza z najważniejszą w mieście 60-cio metrową wieżą. Tu na chwilę uwagi zasługuje tzw. Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Jadwigi Księżniczki Pomorza. W obejściu świątyni znajduje się specyficzne Lapidarium, w którym zgromadzono pozostałości z pobliskich cmentarzysk aż czterech wyznań: katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego i żydowskiego. Wchodząc na Rynek Miejski nie sposób nie zauważyć Pomnika Rybaka, u stóp którego znajduje się Galeria Ryb Morza Bałtyckiego. W Darłowie znajduje się ponadto Brama Kamienna będąca jedyną pozostałością po dawnym obwarowaniu miasta, niewielki Kościół Świętego Jerzego i zasługujący na szczególną uwagę Kościół Świętej Gertrudy. Obiekt ten stanowi wyjątek na całym polskim Pomorzu i jest przykładem skandynawskiego gotyku. Przez centrum Darłowa przebiega licząca 450 m długości ulica Powstańców Warszawskich. Na jednym jej krańcu znajduje się Kościół Św. Jerzego ,drugi wieńczy Brama Kamienna. Niepowtarzalną perłą Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich, gdzie urodził się i władał Król Eryk Pomorski. Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Obecnie na zamku znajduje się Muzeum.